GlucaGen HypoKit jak przygotować? | Poradnik

glukagon zestaw jak podać

Czy przygotowywaliście kiedyś sami roztwór do wstrzykiwania z glukagonem?

Podejrzewam, ze większość z Was nie… My na szczęście przez te kilka lat nie byliśmy nigdy w sytuacji, w której musielibyśmy użyć zestawu Glucagen Hypokit Novo Nordisk ale tak naprawdę nigdy sami nie przygotowywaliśmy roztworu więc mimo, ze teoretycznie wiemy jak to zrobić to nie czujemy się w tym temacie zbyt pewnie.

Glukagon to hormon, który tak jak insulina produkowany jest przez komórki wysp trzustkowych. Jego działanie jest jednak odwrotne do insuliny, czyli powoduje podwyższenie stężenia glukozy we krwi. Co cukrzykowi może uratować życie!!

Stosujemy go gdy osoba chorująca na cukrzycę typu 1 straciła przytomność i gdy jesteśmy pewni, że utrata przytomności spowodowana jest hipoglikemią. Zawsze warto dla pewności zmierzyć poziom glukozy glukometrem.

Jakiś czas temu przeterminował się zestaw, który był u pielęgniarki w szkole Panny H więc postanowiliśmy skorzystać z okazji i zobaczyć jak to działa 🙂

glukagon zestaw jak podać

glukagon zestaw jak podać

Zestaw zawiera:

  1. Fiolkę z proszkiem (biosyntetyczny ludzki glukagon)
  2. Strzykawka  z igłą zawierająca  1 ml rozpuszczalnika

Generalnie, jak zawsze, postępujemy zgodnie z instrukcją!

Wyjmujemy  z opakowania fiolkę oraz strzykawkę. Z fiolki zdejmujemy plastikową zatyczkę (u nas na zdjęciach/filmie nie widać już tej zatyczki, bo zdjęliśmy ją wcześniej a drugi raz nie da się jej założyć :). Płyn ze strzykawki wtłaczamy do fiolki z roztworem. Teraz UWAGA: nie wyjmując igły mieszamy roztwór z proszkiem tak aby powstał jednorodna/krystaliczna ciecz. Po wymieszaniu nabieramy odpowiednią ilość do strzykawki (dla dzieci będzie to 0,5 mg czyli połowa uzyskanej dawki, dla dorosłego całość) Zawsze trzymajcie się instrukcji! Usuwamy ze strzykawki pęcherzyki powietrza i wykonujemy zastrzyk podskórnie lub domięśniowo. Zużyty zestaw zabezpieczamy i wyrzucamy!

glukagen zestaw jak podać

glukagen zestaw jak podać

Wygląda prosto, prawda? Obyśmy nie musieli tego zestawu nigdy używać. Jednak pamiętajmy by taki zestaw był zawsze w pobliżu naszych cukrzyków.

Mamy dla Was jeszcze przygotowany krótki filmik jak przygotować GlucaGen HypoKit: