Uruchomienie BluCon Nightrider jest naprawdę bardzo proste!
Ważne: w naszym przypadku mówimy o instalacji i uruchomieniu systemu na urządzeniach Apple, nie wiem jak sytuacja wygląda na Androidzie ale zakładam, że podobnie.
Aby zacząć przygodę z BluCon’em na telefonie, który będzie odbiornikiem danych wysyłanych przez transmiter Nightrider, instalujemy aplikację stworzoną przez Ambrosia System Inc – LinkBluCon.
Wchodzimy do Appstore, wyszukujemy Ambrosia, wybieramy aplikację LinkBluCon i pobieramy ją bezpłatnie.
Po pobraniu i otwarciu aplikacji zezwalamy na korzystanie z Bluetooth klikając ‚OK’.
Teraz zakładamy konto. Można korzystać z aplikacji bez rejestracji ale wtedy nie będziemy mogli udostępniać odczytów przez internet innym osobom (Caregiver) oraz w razie zgubienia telefonu nie odzyskamy utraconych danych.
Po wpisaniu podstawowych informacji tj. e-mail, hasło, imię i nazwisko itp. przechodzimy do połączenia aplikacji z BluConem.
Gdy klikniemy ‚SCAN’ aplikacja poprosi aby upewnić się, że BluCon jest włączony.
Teraz przyszedł moment uruchomienia transmitera Nightrider przy pomocy ‚igły’ (która powinna być dołączona w zestawie) przytrzymując ją wciśniętą min 5-7 sekund. Po wyjęciu igły powinniśmy zauważyć błyśnięcie czerwonej diody w obudowie BluCon’a. Jeśli nie zauważycie światełka to należy powtórzyć czynność. Bez potwierdzenia czerwonej diody transmiter się poprawnie nie uruchomi/zresetuje. Klikamy wtedy ‚OK’ na telefonie.
W następnym kroku aplikacja poprosi o podanie unikalnego kodu nadrukowanego na obudowie BluCona, co oczywiście robimy i klikamy ‚POŁĄCZ’ aby połączyć transmiter i telefon w parę.
Po poprawnym połączeniu urządzeń możemy podać aktualny poziom cukru z glukometru na podstawie którego aplikacja będzie przeliczała wyniki odczytane z sensora Freestyle Libre czyli po prostu będzie się kalibrowała.
WAŻNE! Jeśli podajemy poziom cukru do kalibracji to powinien być to cukier STABILNY!
Jeśli nie udało się Wam połączyć transmitera z aplikacją to radzę ponownie zresetować Nightrider za pomocą igły.
Zakładam jednak, że udało się wszystko połączyć i górny pasek w aplikacji oraz ‚łańcuszek’ są zielone więc możemy zacząć przygodę z BluConNightrider 🙂
I to jest właśnie dobry moment na założenie transmitera na sensor Freestyle Libre przy pomocy opaski i cieszenie się możliwością sprawdzania wyników na telefonie 🙂
Teraz proponuję jeszcze wejść w menu klikając w lewy górny róg w ‚paseczki’ i przejrzeć wszystkie możliwości aplikacji.
My ustawiliśmy jednostkę w jakiej będziemy śledzić wyniki (Unit of measurement) u nas to mg/dL oraz docelowy przedział glikemii (Target Glucose Range) na 70-140.
W aplikacji możemy również:
- rozłączyć lub połączyć BluCon (Disconnect/Connect BluCOn)
- przejrzeć historię wszystkich pomiarów (History)
- zmienić ustawienia (Settings) – m.in. jednostki, docelowy zakres, alarmy głosowe, notatki
- udostępnić dane innym użytkownikom (Caregiver)
Dla nas to dopiero połowa sukcesu bo najważniejsze jest to, że dane z aplikacji Link BluCon możemy przesyłać dalej przy pomocy internetu do opiekunów na inne urządzenia, które korzystają z aplikacji FollowBluCon ale o tym w kolejnym wpisie 🙂
W trakcie użytkowania trzeba pamiętać, że telefon musi być w pobliżu BluCon’a. U nas zasięg to kilka metrów. Niestety przy przejściu do innego pomieszczenia tracimy zwykle połączenie. Jeśli przerwa jest krótka to zwykle aplikacja ponownie sparuje się z transmiterem sama, jeśli jednak trwa to kilkanaście/kilkadziesiąt minut to proponuję wejść w aplikację-> menu -> Connect BluCOn i po chwili powinniśmy mieć już z powrotem połączenie z BluCon’em.
Mieliśmy jednak kilkukrotnie sytuację, że aplikacja nie chciała ponownie sama połączyć się z Nightriderem wtedy możecie sprawdzić jedno z poniższych rozwiązań:
- całkowite zamknięcie na telefonie aplikacji (tzw. ‚zabicie’ programu) i ponowne jej uruchomienie;
- wylogowanie i ponowne zalogowanie;
- ostateczność – reset transmitera ‚igłą’;
Zwróćcie uwagę, że jeśli zresetujecie BluCon igłą to połączenie pojawi się od razu ale gdy łączycie ponownie przez aplikację to na sparowanie trzeba poczekać do kolejnego odczytu z sensora Libry (odczyty są co 5 minut).
Po sparowaniu po dłuższym rozłączeniu można kliknąć ‚SYNC ALL’ co spowoduje pobranie wszystkich danych z sensora (będą to dane z 6-ciu ostatnich godzin bo tyle przetrzymuje dane Libra) i uzupełnienie pomiarów oraz wykresu.
UWAGA! Wyniki w aplikacji będą prawdopodobnie inne niż w czytniku Freestyle Libre. Oba programy działają w oparciu o zupełnie inne algorytmy stąd różnica w wynikach.
NASZA WSKAZÓWKA:
Najlepsze rezultaty otrzymujemy zakładając sensor Freestyle Libre wieczorem i uruchomiając go dopiero rano fabrycznym czytnikiem Libre. Mam wrażenie, że nie bez znaczenia jest sytuacja w której sensor zaczyna pracę na dość stabilnym poziomie cukru a o to najłatwiej w nocy/rano. Zaraz po przebudzeniu uruchamiamy sensor, który zacznie działać za godzinę. Gdy sensor już działa uruchamiamy BluCon Nightrider i mierzymy cukier glukometrem. Wpisujemy wynik do aplikacji LinkBluCon. W tej sytuacji wszystkie trzy wyniki powinny być zbliżone. Wtedy dopiero podajemy śniadanie i insulinę na posiłek.