Muzeum POLIN w Warszawie | Podróże

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Czy Muzeum Historii Żydów Polskich warto odwiedzić z dzieckiem?

Odpowiedź nie jest zaskakująca – zdecydowanie TAK!

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Pierwszego września zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego swoje kroki skierowaliśmy właśnie do tego miejsca.

Muzeum położone jest na warszawskim Muranowie przy ulicy Anielewicza, naprzeciw pomnika Bohaterów Getta. Duży nowoczesny budynek jednocześnie onieśmiela i wabi przechodniów. Prosta i statyczna bryła przecięta jest symboliczną, dynamiczną szczeliną, która prowadzi nas przez monumentalny hol do środka muzeum. Ogromne przeszklenia i beton do złudzenia przypominający piaskowiec robią jeszcze większe wrażenie wewnątrz.

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Bilety można kupić online lub na miejscu w kasie. Koszt wstępu na wystawę stałą:

  • bilet normalny – 25 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł
  • bilet rodzinny (2+4) – 55 zł

Oczywiście jest wiele innych opcji m.in z przewodnikiem lub na wystawę czasową. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tu.

My polecamy odwiedzić muzeum w czwartek, kiedy to zwiedzanie wystawy stałej jest za darmo 🙂

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Była to nasza druga wizyta w tym muzeum i na pewno nie ostatnia. Tym razem mieliśmy prywatnego zaprzyjaźnionego przewodnika-wolontariusza :).

Weronika, bardzo dziękujemy!!!

Niezmiennie jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Nie obawiajcie się, zarówno dorośli jak i dzieci znajdą tu coś dla siebie! Ostatecznie możecie udać się do wspaniałej strefy dla maluchów, która znajduje się tuż przy szatni – U króla Maciusia.

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszej wizyty. Uprzedzam jest ich baaaardzo dużo !!

Nie chcę Wam opowiadać w tym miejscu o historii Żydów. Niezależnie od tego czy interesujecie się historią czy nie, chciałabym Was zachęcić do odwiedzenienia tego jednego z najciekawszych muzeów w Polsce! Nie znajdziecie tu eksponatów których nie można dotknąć czy foteli na których nie można usiąść 🙂 Myślę, że słowo muzeum niezbyt dobrze odzwierciadla charakter tego miejsca, sami zobaczcie…

Cała wystawa podzielona jest na 8 galerii przez które przeprowadzą nas strzałki na posadzce.

Zaczynamy od Lasu gdzie poznajemy legendę o tym jak Żydzi przybyli i osiedlili się na ziemiach polskich.

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Następnie przechodzimy do części – Pierwsze spotkania gdzie znajdziemy najstarszy eksponat w tym muzeum – brakteat czyli monetę z hebrajskimi literami.

cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskichcukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich cukrzyca u dzieci muzeum żydów polskich

Kolejna galeria to Paradisus Iudaeorum, znajdziemy tam m.in. pięknie podświetloną makietę Krakowa i KazimierzaDzieci na pewno zainteresuje możliwość odciśnięcia kilku różnych wzorów na prasie drukarskiej.

muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem

Następnie przechodzimy do wspaniale odwzorowanego Miasteczka. W jego dalszej części na pewno zrobi na Was wrażenie sklepienie synagogi, które zostało zbudowane przy użyciu dawnych metod rzemieślniczych i tradycyjnych materiałów.

muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem

W Wyzwaniach nowoczesności, które przenoszą nas w czasy rozbiorów możecie zasiąść na tronie, zobaczyć jak wyglądał pokój z epoki oraz jakie tradycyjne stroje noszono w tym czasie a dzieciaki na pewno z przyjemnością będą samodzielnie podbijać bilety na dworcu.

muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem polinzdzieckiemcukrzyca-45 muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem

W kolejnej, już 6 części muzeum, Na żydowskiej ulicy znajdziemy się na prawdziwym bruku w dodatku położonym w miejscu w którym przed II wojną światową znajdowała się ul. Zamenhofa. Doskonale oddane zostały detale i zaaranżowane miejsca/obiekty takie jak kino czy związek literatów z wyklejonymi na posadzce krokami. Na antresoli do której nie tak łatwo trafić 😉 można obejrzeć jak bawiły się dzieci w tamtych czasach, jak wyglądała szkolna ławka oraz będzie można zaprojektować wirtualnie gazetę.

muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem

Teraz wkraczamy już w trudniejsze tematy czyli Zagłada a następnie Powojnie. Nie obawiajcie się nie natraficie to na obrazy, których nie powinny oglądać Wasze dzieci. Aby oddać niepokój tamtych lat wykorzystano tu ciemne kolory i niski strop, które tworzą ciężki i duszny klimat.

muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem

Po takim intensywnym zwiedzaniu koniecznie odwiedźcie „u Króla Maciusia” ;). Wy odpoczniecie a Wasze pociechy na pewno znajdą tam sobie zajęcie.

Dla maluchów są niezliczone ilości gier i książek, dostępne są chyba wszystkie istniejące przybory do prac plastycznych: kredki, flamastry, papiery itp. Dorośli mogą, w tym czasie, posiedzieć wygodnie przy stoliku z książką czy laptopem i odetchnąć. Wszystko jest tu czyste i przyjazne dzieciom, nawet toaleta przystosowana jest do małych odwiedzających.

Do zobaczenia w POLINie ! 🙂

muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem muzeum żydów polskich z dzieckiem