Wszystko o igłach do podawania insuliny | Poradnik

igły peny cukrzyca insulina

Wszystko to może za dużo powiedziane ale postaram się spisać to co my wiemy na temat igieł do iniekcji.

To jest pierwszy temat w jaki zagłębiliśmy się po tym jak wylądowaliśmy w Warszawskim CZD z diagnozą CUKRZYCA. Przez pierwsze dwie/trzy doby w szpitalu Panna H była podłączona do pompy (takiej dużej, szpitalnej) więc w tym czasie kłuliśmy tylko jej paluszki aby mierzyć cukier. Po ustabilizowaniu sytuacji (nie rozumiem czemu trwało to tak długo…) zaczęła się, na szczęście krótka, przygoda z penami. W szpitalu dostępne był tylko jeden rodzaj igieł tzw ‚ósemki’. Powiedziano nam, że są oczywiście krótsze igły ale trzeba je kupić samemu. Szybki wypad do apteki po ‚czwórki’ i pełne pudełko było już nasze. Odpuszczę sobie tu opisy płaczu, histerii i trzęsących się rok rodzica przy każdym zastrzyku…

igły peny cukrzyca insulina

Wróćmy do głównego tematu. Dość szybko zorientowaliśmy się, że są różne długości igieł a po głębszym zbadaniu tematu okazało się, że są również różne grubości igieł.

Czyli przy zakupie igieł musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: DŁUGOŚĆ i GRUBOŚĆ.

Oba te czynniki sprawiają, że zastrzyk jest mniej bolesny. Im cieńsza i krótsza igła tym mniej bolesny zastrzyk.

Długość igieł wyrażana jest w milimetrach, natomiast grubość w jednostkach G (gauger).

Mamy igły od najmniejszych:

długości 4 mm,5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm;

grubości 33G (0,20mm), 32G (0,23mm), 31G (0,25mm), 30G (0,30mm), 29G (0,33mm).

igły peny cukrzyca insulina

igły peny cukrzyca insulina

igły peny cukrzyca insulina

Na poniższym zdjęciu wyraźnie widać różnicę między igłami.

Po lewej (największa) – BD Micro-Fine, długość 8 mm, grubość 0,30 mm = 30 G

Po prawej (najcieńsza) – PiC Insupen, długość 4mm, grubość 0,20 mm = 33 G

igły peny cukrzyca insulina

Oczywiście do iniekcji skórnych najlepsze będą najcieńsze i najkrótsze igły ale mamy w naszej przepastnej szufladzie z osprzętem cukrzycowym również igły długie. Zazwyczaj to te, które dostajemy w aptece przy zakupie insuliny. Czy Wy też zawsze dostajecie 5 igieł do 5 fiolek insuliny? Jeśli igła jest jednorazowa to czy to znaczy, że mam podać na raz całą fiolkę? No dobrze to było złośliwe ale pewnie też macie takie spostrzeżenia. Długie igły przydają nam się jeśli trzeba uzupełnić lub napełnić pojemniczek na insulinę, który umieszczany jest w pompie.

Te najcieńsze mają dwie wady: cena, która zwykle jest najwyższa w przypadku kombinacji 33G x 4mm oraz to, że się zapychają. Oczywiście pamiętajmy o tym, ze igły są jednorazowe ale gdyście chcieli użyć igły tylko do napełnienia zbiorniczka to za drugim razem prawdopodobnie będzie to niemożliwe bo igła będzie zapchana.

igły peny cukrzyca insulina