Dieta cukrzycowa moim okiem | Kuchnia

śniadanie do szkoły cukrzyca u dzieci

Odmierzamy, odważamy i przeliczamy. To nasza codzienność! Gdy słyszę pytanie ‚czy ona może to jeść’ to podnosi mi się ciśnienie!

Tak, przez ponad 5 lat nie przyzwyczaiłam się do tego pytania tak jak do wielu innych.

Tak, moja córka chorująca na cukrzycę typu 1  i nie stosuje diety.

Tak, moja córka je to co chce czy na co ma ochotę w ramach zdrowego rozsądku.

Tak, jada frytki, pączki, cukierki czy lody.

Moja w tym głowa aby odpowiednio przeliczyć każdy posiłek i podać w taki sposób insulinę aby poziom glukozy we krwi był w normie. Oczywiście jest to matematyka na wysokim poziomie ale tak jest.

Dieta wszystkich członków naszej rodziny jest taka sama! Cukrzyk nie powinien odżywiać się inaczej. W naszym odżywianiu kierujemy się zasadami zdrowego żywienia i to wszystko.

Zanim u Panny H zdiagnozowano cukrzycę w jej diecie praktycznie nie występowały słodycze poza ciemną czekoladą od czasu do czasu. Soki najlepiej tłoczone nie jako główny napój. Herbata niesłodzona. Płatków śniadaniowych nie było. Czyli tak długo jak Hania nie poszła do przedszkola mogliśmy bardzo mocno kontrolować jej dietę i robiliśmy to ze względu  na jej ogólnie pojęte zdrowie a nie ze względu na jakąkolwiek chorobę.

Teraz kierujemy się takimi samymi zasadami z tym, że teraz nasza córka potrafi powiedzieć na co ma ochotę i co jej smakuje, ogląda reklamy w telewizji i spędza dużo czasu z rówieśnikami, których zawartość śniadaniówki nie zawsze jest godna naśladowania. Dlatego moje dziecko niestety czasami zaczyna dzień od płatów z mlekiem, raz na jakiś czas. Na obiad zjada talerz frytek czy wracając ze szkoły ‚wciąga’ dwa pączki z naszej ulubionej ‚pączkarni’. Oczywiście nie pochwalam tego i ograniczam takie wybryki do minimum ale nie z powodu cukrzycy. Wydzielam dziecku słodycze, frytki czy chipsy tylko dlatego, ze wiem ile chemii w nich siedzi. I nigdy, przenigdy moje dziecko nie usłyszało ode mnie, że nie może czegoś zjeść bo jest chore na cukrzycę.

Nigdy!

Niestety zdarzyło mi się prosić aby poczekała z jakimś posiłkiem aż cukier się unormuje ale nigdy z tego powodu nie odmówiłam jej niczego.

Bardzo tego pilnuję, staram się aby choroba nie kojarzyła jej się z żadnymi ograniczeniami!

Zasady jakimi kierujemy w codziennym odżywianiu:

  1. Regularne posiłki, zwykle 5 w ciągu dnia
  2. Eliminujemy cukier i zastępujemy go ksylitolem, miodem, syropem z agawy
  3. Ograniczamy białą mąkę na rzecz pełnoziarnistej czy żytniej, czasami gryczanej lub owsianej
  4. Pijemy wodę lub gorzką herbatę (soczek na podwyższenie cukru)
  5. Dużo owoców, warzyw
  6. Węglowodany głównie złożone
  7. Ograniczamy mięso

Poniżej zamieszczam piramidę żywienia Instytutu Żywności i Żywienia do której stosować się każdy z nas, z cukrzycą czy bez.

 

dieta cukrzycowa