Dokładność glukometru | Poradnik

jak wybrać glukometr contour accu-check

Chciałabym dziś krótko poruszyć bardzo kontrowersyjny temat pomiarów z glukometru.

Warto uświadomić sobie bardzo ważną informację – każdy wynik z glukometru jest obarczony marginesem błędu. Warto o tym pamiętać i nie przywiązywać się do wyniku co do jednej jednostki. Każdy wynik jaki widzimy na wyświetlaczu może być nieprecyzyjny.

Nie piszę tego, żeby kogoś straszyć choć powyższe zdania mogły tak zabrzmieć. Piszę bo dostaję ostatnio widomości, ze jakiś glukometr fałszuje dane lub jest niedokładny.

 

jak wybrać glukometr contour accu-check

Każdy glukometr dostępny na rynku Unii Europejskiej od maja 2016 powinien spełniać normę ISO 15197:2016, która mówi o tym, że 95% wyników powinno mieścić się w granicach ustalonego błędu. Błąd przyjęty w wymienionej wyżej normie to +/- 15%.

Przykład:

  1. Glukometr wskazuje nam poziom 100 mg/dL. To daje nam wynik w przedziale 85-115 mg/dL
  2. Glukometr wskazuje nam poziom 200 mg/dL. To daje nam wynik w przedziale 170-230 mg/dL

Warto o tym pamiętać reagując na poziom cukru u naszych małych cukrzyków.

Jeśli przyjdzie wam do głowy porównywać wyniki na dwóch różnych modelach glukometrów to przy najgorszym scenariuszu możemy uzyskać na prawdę dużą różnicę. Zakładając, że jeden zawyża a drugi zaniża wynik i każdy z nich pomyli się maksymalnie przy danym pomiarze to otrzymamy różnicę rzędu kilkudziesięciu mg/dL i nie będzie to świadczyło o wadliwości danych glukometrów. Glukometr nie jest laboratoryjnym narzędziem do mierzenia cukru!

Ja zawsze bardziej wierzę w odczucia Panny H. Jeśli glukometr wskazuje 80-90 mg/dL a dziecko mimo wszystko mówi, że cukier jest niski to zawsze dostaje coś na podniesienie poziomu cukru.

Glukometr to tylko urządzenie, wasz egzemplarz może być po prostu wadliwy.

Ponadto na wynik mają wpływ jeszcze czynniki zewnętrzne o czym w kolejnym wpisie 🙂