Jak uruchomić BluCon? | Poradnik

BluCon Ambrosia System Freestyle Libre NightriderLinkBluCon FollowBluCOn

Uruchomienie BluCon Nightrider jest naprawdę bardzo proste!

Ważne: w naszym przypadku mówimy o instalacji i uruchomieniu systemu na urządzeniach Apple, nie wiem jak sytuacja wygląda na Androidzie ale zakładam, że podobnie.

Aby zacząć przygodę z BluCon’em na telefonie, który będzie odbiornikiem danych wysyłanych przez transmiter Nightrider, instalujemy aplikację stworzoną przez Ambrosia System Inc – LinkBluCon.

Wchodzimy do Appstore, wyszukujemy Ambrosia, wybieramy aplikację LinkBluCon i pobieramy ją bezpłatnie.

Po pobraniu i otwarciu aplikacji zezwalamy na korzystanie z Bluetooth klikając ‚OK’.

Link BluCon cukrzyca typ 1

Teraz zakładamy konto. Można korzystać z aplikacji bez rejestracji ale wtedy nie będziemy mogli udostępniać odczytów przez internet innym osobom (Caregiver) oraz w razie zgubienia telefonu nie odzyskamy utraconych danych.

Po wpisaniu podstawowych informacji tj. e-mail, hasło, imię i nazwisko itp. przechodzimy do połączenia aplikacji z BluConem.

Link BluCon cukrzyca typ 1

Gdy klikniemy ‚SCAN’ aplikacja poprosi aby upewnić się, że BluCon jest włączony.

Teraz przyszedł moment uruchomienia transmitera Nightrider przy pomocy ‚igły’ (która powinna być dołączona w zestawie) przytrzymując ją wciśniętą  min 5-7 sekund. Po wyjęciu igły powinniśmy zauważyć błyśnięcie czerwonej diody w obudowie BluCon’a. Jeśli nie zauważycie światełka to należy powtórzyć czynność.  Bez potwierdzenia czerwonej diody transmiter się poprawnie nie uruchomi/zresetuje. Klikamy wtedy ‚OK’ na telefonie.

W następnym kroku aplikacja poprosi o podanie unikalnego kodu nadrukowanego na obudowie BluCona, co oczywiście robimy i klikamy ‚POŁĄCZ’ aby połączyć transmiter i telefon w parę.

Link BluCon cukrzyca typ 1

Po poprawnym połączeniu urządzeń możemy podać aktualny poziom cukru z glukometru na podstawie którego aplikacja będzie przeliczała wyniki odczytane z sensora Freestyle Libre czyli po prostu będzie się kalibrowała.

WAŻNE! Jeśli podajemy poziom cukru do kalibracji to powinien być to cukier STABILNY!

Jeśli nie udało się Wam połączyć transmitera z aplikacją to radzę ponownie zresetować Nightrider za pomocą igły.

Zakładam jednak, że udało się wszystko połączyć i górny pasek w aplikacji oraz ‚łańcuszek’ są zielone więc możemy zacząć przygodę z BluConNightrider 🙂

I to jest właśnie dobry moment na założenie transmitera na sensor Freestyle Libre przy pomocy opaski i cieszenie się możliwością sprawdzania wyników na telefonie 🙂

Link BluCon cukrzyca typ 1

Teraz proponuję jeszcze wejść w menu klikając w lewy górny róg w ‚paseczki’ i przejrzeć wszystkie możliwości aplikacji.

My ustawiliśmy jednostkę w jakiej będziemy śledzić wyniki (Unit of measurement) u nas to mg/dL oraz docelowy przedział glikemii (Target Glucose Range) na 70-140.

W aplikacji możemy również:

  • rozłączyć lub połączyć BluCon (Disconnect/Connect BluCOn)
  • przejrzeć historię wszystkich pomiarów (History)
  • zmienić ustawienia (Settings) – m.in. jednostki, docelowy zakres, alarmy głosowe, notatki
  • udostępnić dane innym użytkownikom (Caregiver)

Link BluCon cukrzyca typ 1

Dla nas to dopiero połowa sukcesu bo najważniejsze jest to, że dane z aplikacji Link BluCon możemy przesyłać dalej przy pomocy internetu do opiekunów na inne urządzenia, które korzystają z aplikacji FollowBluCon ale o tym w kolejnym wpisie 🙂

W trakcie użytkowania trzeba pamiętać, że telefon musi być w pobliżu BluCon’a. U nas zasięg to kilka metrów. Niestety przy przejściu do innego pomieszczenia tracimy zwykle połączenie. Jeśli przerwa jest krótka to zwykle aplikacja ponownie sparuje się z transmiterem sama, jeśli jednak trwa to kilkanaście/kilkadziesiąt minut to proponuję wejść w aplikację-> menu -> Connect BluCOn i  po chwili powinniśmy mieć już z powrotem połączenie z BluCon’em.

Mieliśmy jednak kilkukrotnie sytuację, że aplikacja nie chciała ponownie sama połączyć się z Nightriderem wtedy możecie sprawdzić jedno z poniższych rozwiązań:

  1. całkowite zamknięcie na telefonie aplikacji (tzw. ‚zabicie’ programu) i ponowne jej uruchomienie;
  2. wylogowanie i ponowne zalogowanie;
  3. ostateczność – reset transmitera ‚igłą’;

Zwróćcie uwagę, że jeśli zresetujecie BluCon igłą to połączenie pojawi się od razu ale gdy łączycie ponownie przez aplikację to na sparowanie trzeba poczekać do kolejnego odczytu z sensora Libry (odczyty są co 5 minut).

Po sparowaniu po dłuższym rozłączeniu można kliknąć ‚SYNC ALL’ co spowoduje pobranie wszystkich danych z sensora (będą to dane z 6-ciu ostatnich godzin bo tyle przetrzymuje dane Libra) i uzupełnienie pomiarów oraz wykresu.

UWAGA! Wyniki w aplikacji będą prawdopodobnie inne niż w czytniku Freestyle Libre. Oba programy działają w oparciu o zupełnie inne algorytmy stąd różnica w wynikach.

NASZA WSKAZÓWKA:

Najlepsze rezultaty otrzymujemy zakładając sensor Freestyle Libre wieczorem i uruchomiając go dopiero rano fabrycznym czytnikiem Libre. Mam wrażenie, że nie bez znaczenia jest sytuacja w której sensor zaczyna pracę na dość stabilnym poziomie cukru a o to najłatwiej w nocy/rano. Zaraz po przebudzeniu uruchamiamy sensor, który zacznie działać za godzinę. Gdy sensor już działa uruchamiamy BluCon Nightrider i mierzymy cukier glukometrem. Wpisujemy wynik do aplikacji LinkBluCon. W tej sytuacji wszystkie trzy wyniki powinny być zbliżone. Wtedy dopiero podajemy śniadanie i insulinę na posiłek.

BluCon Ambrosia System Freestyle Libre opaska Nightrider