Jaki glukometr wybrać? | Poradnik :)

jak wybrać glukometr contour accu-check

Wybór modelu glukometru to wg mnie niesłusznie pomijany aspekt leczenia cukrzycy.

Używamy tego małego urządzenia kilka do kilkunastu razy dziennie, zawsze jest z nami więc powinien spełniać nasze potrzeby. To niby oczywiste bo w taki sposób staramy się podchodzić do wszystkich urządzeń w naszym otoczeniu ale czy na pewno? Pamiętam, że początkowo myślałam, że powinniśmy używać glukometru, który dostaliśmy w poradni…  Nie wiem skąd takie przeświadczenie ale podejrzewam, że nie tylko ja myślę w ten sposób.

jak wybrać glukometr contour accu-check

Na naszym rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz glukometrów, warto poświęcić swój czas i wybrać idealny model dla siebie lub innego członka rodziny. Poniżej kilka aspektów na które wg mnie trzeba zwrócić uwagę:

 1. Objętość kropli krwi, czyli po prostu wielkość kropli krwi potrzebna do pomiaru. Bardzo ważny aspekt szczególnie jeśli mierzymy poziom cukru kilka razy dziennie. Mamy tu dość dużą rozbieżność od 0,3 do 1 mikro litra krwi.
 2. Pomiar drugiej szansy, czyli czy możemy uzupełnić pierwszą pobraną już próbkę krwi. Jeśli była ona za mała to glukometr sygnalizuje aby uzupełnić ilość krwi na pasku. Bardzo ważny aspekt w przypadku kiedy dziecko samodzielnie mierzy cukier. Panna H często przy samodzielnych pomiarach przygotowuje zbyt małą krople a dzięki tej funkcji zużycie pasków wraca do normy. Niestety niewiele modeli posiada taką opcję…
 3. Wielkość wyświetlacza i czytelność wyświetlanego wyniku. Tu nie muszę chyba nic wyjaśniać, ale ważne jest aby dziecko lub osoba starsza nie miała problemu z odczytem uzyskanej wartości.jak wybrać glukometr contour accu-check
 4. Podświetlenie wyniku i paska. To znowu bardzo ważny aspekt dla rodziców małych cukrzyków. W nocy gdy mierzymy cukier przy małej lampce ta funkcja jest jak zbawienie :). Nie muszę zapalać mocniejszego światła aby zmierzyć cukier ani żeby odczytać wynik.
 5. Współpraca z innymi urządzeniami. To w dzisiejszych chyba podstawa. Coraz więcej urządzeń mierzących poziom cukru komunikuje się z telefonem za pomocą Bluetooth’a (aplikacja) lub kablem/USB z komputerem. Pozwala to na spokojną analizę naszych wyników zwykle w formie wykresów, które są dużo bardziej czytelne. Mamy też glukometry dedykowane do współpracy z pompami insulinowymi. Wysyłają one wyniki do pompy, która może zareagować na np. niski poziom cukru lub po prostu przechowywać te wyniki w swojej pamięci.
 6. Ilość zapamiętywanych wyników. Glukometry przechowują od kilkuset do kilku tysięcy wyników. Warto się zastanowić jak duża pamięć potrzebna jest w Waszym przypadku.
 7. Refundacja pasków i ich cena. Większość pasków dostępnych na naszym rynku jest refundowana ale lista zmienia się co trzy miesiące. Warto sprawdzić czy wybrany przez nas model jest na liście oraz jaka jest cena jednego opakowania pasków. Sprawdzamy na stronie Ministerstwa Zdrowia lub na mojacukrzyca.org.
  jak wybrać glukometr contour accu-check
 8. Dodatki – naklejki/etui. Do niektórych modeli można dokupować kolorowe naklejki albo etui. To na pewno dodatkowa atrakcja szczególnie dla dzieci.
  jak wybrać glukometr contour accu-check
 9. Wielkość glukometru. Tu też, chyba nie muszę się rozpisywać. Dla mnie generalnie im mniejszy tym lepszy ale dla osoby starszej na pewno warto wybrać duży model.jak wybrać glukometr contour accu-check

To są kryteria, którymi ja kieruję się wybierając glukometr. Pomyślcie co dla Was jest najważniejsze w codziennym użytkowaniu takiego urządzenia.  Wszelkie informacje i dane potrzebne do podjęcia decyzji znajdziecie na stronach producentów. Mam nadzieję, że moja lista Wam pomoże.

Na zdjęciach możecie znaleźć poniższe modele:

 1. Contour plus One – najnowszy model Ascensia (kiedyś Bayer)
 2. Contour plus – Ascensia
 3. Contour Link – model, który łączy się z pompą ale w 2017 ma pojawić się jego nastęca – Ascensia
 4. Contour TS – Ascensia
 5. Accu-Check Performa Nano – Roche
 6. Accu-Check Active – Roche
 7. One Touch SelectMini – Johnson&Johnson
 8. Optium Xido Neo – Abbott

jak wybrać glukometr contour accu-check
jak wybrać glukometr contour accu-check
jak wybrać glukometr contour accu-check