Optium Xido Neo i paski do ketonów | Poradnik

optium xido neo abbott paski do pomiaru ketonów

Czym i jak często sprawdzacie poziom ciał ketonowych?

My szczerze mówiąc do tej pory zrobiliśmy to dosłownie kilka razy. Zawsze gdy podwyższony poziom cukru utrzymuje się przez kilka godzin warto sprawdzić czy nie rozwija się u Was czy Waszych dzieci kwasica ketonowa.

W skrócie, kwasica powstaje gdy w organizmie dochodzi do długotrwałego niedoboru insuliny. Jednorazowa hiperglikemia nie spowoduje zatrucia jednak kilkugodzinna jest już zagrożeniem. Ciała ketonowe są ubocznymi substancjami spalania tłuszczów i zatruwają nasz organizm prowadząc w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki. Dlatego w domu każdego cukrzyka, małego czy dużego, powinny znaleźć się paski do mierzenia ciał ketonowych. Najbardziej popularne są paski do mierzenia ketonów z moczu, przyznaję jednak, że  ten sposób jest nieco uciążliwy… Jeszcze do niedawna nie wiedziałam, że można inaczej 🙂

Ostatnio po zakupie Freestyle Libre chcieliśmy dokupić do czytnika, który jest również glukometrem, paski do mierzenia poziomu glukozy. Okazało się, że pasują do niego paski Optium Xido, które dedykowane są do glukometrów Optium Xido i nowego Optium Xido Neo, wszystko firmy Abbott. I w ten sposób trafiliśmy na paski do mierzenia ciał ketonowych we krwi.

optium xido abbott kwasica ketonowa

Szczerze mówiąc nie wiem jak to się stało, że do tej pory nie byłam świadoma istnienia tych pasków… znam glukometr Optium Xido, kiedyś go testowaliśmy ale jakoś opcję mierzenia ketonów wyparłam z mojego umysłu…może dlatego, że tak rzadko mierzymy ketony w domowych warunkach… Generalnie obyśmy wszyscy mieli jak najrzadziej potrzebę robienia takich pomiarów ale trzeba być do tego przygotowanym i uważam, że ta opcja jest najwygodniejsza!

Firma Abbott daje możliwość przetestowania pasków do mierzenia ketonów. Wystarczy rozwiązać krótki test z wiedzy o kwasicy ketonowej, podać adres, dane glukometru i 10 pasków będzie Wasze.

optium xido kwasica ketonowa optium xido abbott kwasica ketonowa optium xido abbott kwasica ketonowa

Uważam, że na prawdę warto wykorzystać tą opcję!

My niestety w ostatni weekend przetestowaliśmy pierwszy pasek. Przez ponad dobę nie mogliśmy dojść do ładu z cukrami Panny H, przez większość czasu towarzyszyła nam hiperglikemia, masakra… w poniedziałek po kolejnym wysokim wyniku Pan D odebrał naszego cukrzyka ze szkoły i zmierzył ketony przy pomocy Optium Xido Neo i pasków Optium Xido ß-Ketone. Na szczęście wszystko było dobrze ale ryzyko tym razem było duże…

optium xido neo abbott ketony optium xido neo abbott ketony contour plus one

 

PS

  1. Pamiętajcie by przy wysokim poziomie cukru podawać cukrzykowi dużą ilość wody z cytryną aby odkwasić organizm!!
  2. Przy poziomie ciał ketonowych powyżej 0,6 mmol/l zaleca się kontakt z lekarzem a 1,5 mmol/l to już konieczność hospitalizacji!!